Új szabályok
Az idén újabb büntetéseket helyeztek nekünk kilátásba, hacsak nem tartjuk be az újabb szabályokat.
Ezek közül az egyik, hogy változtak a házipénztár kezelésének szabályai.
Nem tudom ki hogy van vele, de ha igaz az, hogy a kitalálójának az anyukája attól tovább él, minél többen szidják, akkor tuti megvan az első örökéletű nő! J
Na de nézzük mire kell figyelni:
- Az idén továbbra is kell lennie pénzkezelési szabályzatnak, és alkalmazni is kell.
A pénztár analitikus könyvelésének minden esetben a pénztár bevételezések és kiadások helyén kell megtörténnie, nem pedig a könyvelést végző vállalkozásnál utólag.
Lehet kézzel, lábbal papíron, vagy valamilyen szoftverrel ezt könyvelni.
Integrált rendszerekben, mint az Autosoft-é, ez automatikusan működik.
Tessék csinálni.
- Bár az adótörvények változásai csak február 1-én léptek hatályba, a számviteli törvény új, a házipénztár maximális havi átlagos záró állományára vonatkozó előírását 2009.január 1-től kell alkalmazni.
A pénzkezelési szabályzatban az eddigi szabályozásnak megfelelően a napi készpénz záró állomány maximális mértékét kell szabályozni. Január 1-től viszont figyelemmel kell lenni arra az előírásra is hogy a készpénz napi záró állományának naptári hónaponként számított napi átlaga nem haladhatja meg az előző üzleti év - éves szintre számított - összes bevételének 1,2 százalékát, illetve ha az előző üzleti év összes bevételének 1,2 százaléka nem éri el az 500 ezer forintot, akkor az 500 ezer forintot.
Az átlag számításánál az adott hónap naptári napjainak záró készpénz állományát kell figyelembe venni. Mindaddig, amíg az előző üzleti év összes bevétel adata nem áll rendelkezésre, addig az azt megelőző üzleti év összes bevételét kell alapul venni. A jogelőd nélkül alapított gazdálkodónál az alapítás üzleti évében az összes bevételt a tárgyévi várható adatok alapján kell figyelembe venni.
Tehát akinek az éves összes bevétele 41,67 millió forint alatt van arra az 500 ezer forintos korlát vonatkozik.
Ahol magas a házipénztár-állomány ott ideig-óráig még lehet az elszámolási előlegekkel, kölcsönnyújtásokkal szépíteni a helyzetet, de ezek egyike sem tartós és gazdaságos megoldás. (Havi elszámolások, kamatfizetések, esetleg kamatkedvezményből származó jövedelem utáni adófizetés, stb.)
Nem marad más mint a házipénztárban lévő pénzt be kell fizetni a bankszámlára, vagy el kell költeni. (jövedelem kivét, osztalék, osztalékelőleg, fejlesztések, egyéb kiadások).
Figyelem!
Hangsúlyozom, hogy naptári hónaponként számított naponkénti átlagról beszélünk! Tehát, nem elegendő, ha a hónap utolsó napján kevesebb a házipénztár záró állománya az engedélyezettnél!
Mutassak egy példát?
A Március a legszebb hónap, hiszen akkor születtem én is, egyébként pedig 31 napos.
Március másodikán eladunk egy terméket/szolgáltatást készpénzre .
Mielőtt eladja készpénzre a harmadik pontot olvassa át!
Ennek értéke 700 000Ft. A pénzt 29.-én tettük csak be a bankszámlánkra. Feltételezzük, hogy más mozgás nem volt.
(27 x 700.000 + 4 x 0)/31= 609.677,- Ft (27 napig volt neki 700 e Ft a napi zárója, 1, 29, 30, 31.-én 0 Ft volt)
Remélem világos J
Na így leszünk megbüntetve. Hacsak nem követjük a pénztárat.
A készpénzállomány meghatározott záró állományának túllépése 500ezer Ft-ig terjedő mulasztási bírsággal sújtható!
Sajnos, ez egy olyan szigorítás, aminek eleget tenni csak nagy odafigyeléssel lehet a közepes cégek esetén.
Vagy pl. egy jó szoftverrel. Autosoft?
Azt se feledjék, hogy a házipénztár állományban van a napi készpénzes bevételen túl - esetleg - az az összeg is, amit az évek alatt „sikerrel” felhalmoztak…
Egyik cég ezt a korlátozást úgy oldja meg, hogy a vevő vásárol, átmegy a közelükben lévő bankba, befizeti a pénzt, utána visszajön, a befizetést a cégnél látják, kiadják az árut.
Hát egyszerűen nagyszerű, nem?
Mikor ilyen feladataink vannak eszembe jut Hofinak a Diliház műve, és abból egy úgy látszik örök érvényű dilemma: Akkor most hol van a Diliház? Kint, vagy bent?
Ha muszáj, hogy pénz legyen a házipénztárban, vagy már nem tudjuk a pénzt a bankba vinni, akkor egy ötlet lehet, hogy valamilyen címszóval a házipénztárból, bizonylattal(!), ki kell adni.
Így a házipénztárunk előző napi egyenlege a megengedett szint alá süllyed, másnap pedig reggel az első tétel, amit be kell vételezni.
- Az adózás rendjéről szóló jogszabály (172.§ 20. bekezdése) 2009. február 1-jétől korlátozza a készpénzfizetéssel történő vásárlásokat.
„Ha jogszabály alapján bankszámlanyitásra kötelezett adózók között megkötött ügyletek vonatkozásában az ügyleti ellenérték megfizetése 250 000 Ft összeget meghaladóan bankjegy (érme) átadásával történik, a kifizetés teljesítőjére az adóhatóság ügyletenként, a 250 000 Ft összeghatárt túllépő kifizetés értékének 20%-ával megegyező összegű mulasztási bírságot szab ki.”
Nem minősül készpénzkifizetésnek:
Banki átutalás történő fizetés
Céges bankkártyával történő fizetés
A partner bankszámlájára történő közvetlen befizetés
Postai csekken történő kifizetés
Független futárcégen keresztül történő utánvétes fizetés
Ettől persze a törvények sokkal bonyolultabbak, érdemes legalább egyszer átrágni magunkat rajtuk, hátha van még valamilyen kitétel ami ránk vonatkozik.
Pl.: Tájékoztató az adózók közötti 250 ezer Ft-ot meghaladó kifizetés korlátozásáról